Sebe-péče

15.03.2021

Věřím, že péče o druhé má jít ruku v ruce s péčí o sebe sama. Ono se to snadno řekne, ale nezapomínat na sebe, to je to někdy skoro umění. 

Ale přišel den a já si uvědomila, jak někdy při ošetřování ztuhlých svalů u koní jdu často za své vlastní hranice, kdy mé ruce/klouby trpí a koník by naopak potřeboval "víc". Vyptávala jsem se proto kamarádky, lidské fyzioterapeutky, jestli má nějaké tipy, jak ulehčit rukám. A zde jsou doporučené novinky, které jsem okamžitě zařadila do mé praxe:

Masážní míček (Trendy Tres Forca) - působí na spouštěcí body, napjaté svaly a fascie a to jednoduše tlakem mých rukou, který lze upravovat a navnímávat reakci koně i přes míček. 


Masážní pistole (Equirelease gun) - redukuje napětí ve svalech zvýšením cirkulace krve na ošetřovaném místě. Měla jsem možnost vyzkoušet na sobě originální produkt Theragun a jelikož jsem v tomto ohledu spíš příznivec jemnosti, byl na mě poměrně invazivní a přijatelný byl jen molitanový nástavec. Naopak Equirelease vnímám jako  mnohem jemnější přístoj, dokonce tišší a s molitanovým nástavcem je to radost a úleva v jednom. Ten totiž skrze perkuse (poklepy) stimuluje, ale tlak je příjemnější, jemnější. I tak se budu ptát každého koně na jeho názor a potřebu.

Tento přístroj je pro mě náhradou hlavně v zimě, kdy kvůli nasrstění koní nelze aplikovat baňky, které jinak také velmi oceňuji a mám s nimi výbornou zkušenost!

Žádná z těchto pomůcek nedokáže nahradit lidský dotek komunikující se zvířetem a vhodně zvolené manuální terapie. Ale v rámci sebe-péče je tímto vítám ve svém životě!